Yükleniyor, lütfen bekleyiniz

Okul yönetimince mimarlık firmasından, mevcutta ilköğretim dersliği olarak kullanılan, 2. ve 3. katlarda yer alan 11 adet sınıfın lise öğrencilerinin kullanacağı laboratuvar alanlarına dönüştürülmesi talep edilmiştir. Yönetimin sınırladığı tek kıstas zemin seramiklerine ve tavanlara müdahale edilmeden bir tasarım öne sürülmesi olmuştur.

Projenin amacı; 30 yıl öncesinde inşa edilen yapının iç mekanlarındaki tekdüze renk ve malzeme kullanımlarını kırarak öğrencilere daha renkli, dinamik, eğitici, merak uyandırıcı ve çalışma isteği uyandıran mekanlar oluşturmak ve kalıplaşan soğuk laboratuvar ortamı algısını kırarak  bilime teşvik etmektir. Bu nedenle, her laboratuvar için ayrı bir renk belirlenmiştir ve duvarlarda, mobilyalarda laboratuvar için seçilen renkler kullanılmıştır.

İkinci kriter olarak, laboratuvarlar yalnızca öğretmenler tarafından değil, öğrencilerin aktif olarak kullanacağı şekilde düzenlenmiştir. Okul yönetimi, laboratuvar alanlarını, öğrencilerin yalnızca ders saatlerinde değil, boş zamanlarında da bilim çalışmalarını grupça veya bireysel olarak kullanmalarını istemektedir. Bu doğrultuda, çalışma masalarının her biri tekerlekli olarak tasarlanmış, branşlara göre birleştirildiğinde altıgen, dikdörtgen ve kare formlarına dönüştürülerek gerektiğinde grup çalışmalarının yapılmasına olanak vermektedir.

Dersliklerin eski kullanımında floresan ile sağlanan aydınlatmanın yetersiz kalması ve öğrenciler üzerinde soğuk bir algı yaratması sebebi ile çalışma masalarının üzerine denk gelecek şekilde tavanlarda sarkıt gün ışığı led aydınlatmalar planlanmıştır. Ayrıca çalışma masalarının üzerine denk gelecek şekilde tavanlara elektrik tavaları eklenmiş ve öğrencilerin dizüstü bilgisayarları için kullanılması planlanan prizler gizlenmiştir.

Koridor duvarları ve sınıfların tasarıma göre belirlenen duvarlarında mimarlık firması tarafında branşlara göre grafik tasarımlar hazırlanmış ve sticker olarak uygulanmıştır.

Projemiz ARCHIST AWARDS FOR INTERIOR DESIGN 2019’DA eğitim yapıları kategorisinde sergilemeye layık görülmüştür.

Fotograflar: ZM YASA ARCHITECTURAL PHOTOGRAPHY

ÖZEL EGE LİSESİ – BİLİM VE TEKNOLOJİ ÜSSÜ

Eğitim

23 Mayıs 2023